98 21 77 52 47 59

سرعت سایت

سرعت (Speed)

سرعت سایت یکی از پارامترهای مهم برای مدیران سایت ها است . زمان طولانی برای لود شدن سایت باعث خستگی کاربران ( بخصوص کاربران بی حوصله امروزی ) شده و آنها را از باز کردن کامل سایت منصرف می کند. این عملکرد کاربران باعث ایجاد امتیاز منفی برای سایت ( به علت Bounce Rate ) در موتورهای جستجو شده رتبه سایت را تحت تاثیر قرار می دهد.
سرعت سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد:
1. حجم اطلاعات داخل صفحه ( شامل عکس / فیلم / نوشتار).
2. کیفیت برنامه نویسی سایت.
3. تعداد Request ( یا درخواست های صفحه به اجزای آن شامل عکس و فیلم و نوشتار و .... که زیاد بودن آنها رتبه سایت را تحت تاثیر قرارداده و مطلوبیت آن را برای موتور جستجو پایین می آورد. ). 4. کیفیت سرور میزبانی.
5. محل قرار گیری سرور ( نسبت به جایی که سایت از آن دیده می شود ) .
6. Caching مرورگر که باید در سایت دیده شود تا سرعت بارگذاری را در نوبت های بعدی بازدید کوتاه کند.
7. فشرده سازی اطلاعات توسط سرور که باید این امکان روی سرور فعال شود.
8. شلوغی سرور ( سرورهای شلوغ ) که روی آنها سایت های زیادی قرار گرفته اند سرعت پاسخگویی پائیین تری دارند. علاوه بر این موتورهای جستجو نیز برای سایت های سبک و با سرعت بالا امتیاز بیشتری را قائل هستند.
9. پهنای باندکاربر در حال دیدن سایت.
10. نوع مرورگر ( Browser ) کاربر.
11. نوع Device ( موبایل ، تبلت ، pc ).

زمان بندی بارگذاری کامل صفحه ( Fully Load Time )
این زمان پارامتری برای آگاهی از وضعیت سرعت سایت است. با آنکه عوامل مختلفی در این زمان نقش دارند ولی مقایسه آن با زمان میانگین بارگذاری صفحه اول سایت های دیگر می تواند ما را از مشکلات سرعت سایت آگاه کند.

حجم کلی صفحه اول ( Total Page size )
حجم صفحه، پارامتر مهمی در کندی سرعت سایت است. مقایسه حجم صفحه اول با میانگین سایت های دیگر فاکتور مهمی است که به ما گوشزد می کند که باید طراحی صفحه اول خود را بازبینی کنیم.

تعداد درخواست ( No. Of Requests )
تعداد درخواست زیادی که از طرف یک صفحه برای فراخوانی اطلاعات داخلی آن به سرور می رسد، می تواند باعث کندی صفحه و همچنین کاهش امتیاز صفحه در موتورهای جستجو شود که تاثیر منفی روی رتبه سایت دارد. این معظل باید با بازبینی طراحی صفحه یا بهینه سازی کدهای آنها تصحیح شود.

زمان پینگ ( Ping Time )
این زمان برای سنجش حاضر بودن سرور برای پاسخگویی است. با آنکه پنهای باندکاربر، دوری سرور ، کیفیت ارتباط مخابراتی و شلوغی سرور در لحظه تست، می تواند روی آن تاثیر داشته باشد ولی ارزیابی آن می تواند تا حدودی کیفیت پاسخگویی سرور را مشخص کند. هرچه عدد ping برای IP یک سرور پایین تر باشد نشانگر سرعت بالاتر رفت و برگشت اطلاعات از کاربر به سرور است.

محل سرور ( Server Location )
محل قرار گیری سرور از عوامل مهم در تعیین سرعت بارگذاری سایت است هرچه سرور به محلی که سایت از آن دیده می شود نزدیکتر باشد سرعت بارگذاری ( البته نه الزاماً ) بالاتر خواهد بود.
تذکر : عوامل دیگری مانند کیفیت پاسخگویی سرور و پهنای باندکاربر و ... در سرعت سایت مهم هستند ولی محل سرور در شرایط مساوی برای 2 سرور با وضعیت یکسان فاکتور مهمی است.
تذکر : در صورتیکه کاربران شما بیشتر از داخل کشور هستند سرور داخلی و در صورتیکه بیشتر از خارج کشور هستند خارجی پیشنهاد میگردد.

سرعت بارگذاری صفحه در موبایل ( گوگل )
این تست سرعت بارگذاری صفحه را در موبایل نشان می دهد که فاکتور مهمی برای موتور جستجوی گوگل در امتیاز دهی می باشد.

سرعت بارگذاری صفحه در Pc ( گوگل )
این تست سرعت بارگذاری صفحه را در کامپیوترهای شخصی و لب تاپ های نشان می دهد گوگل برای این پارامتر نیز امتیاز در نظر می گیرد.

سرعت Yslow ( یاهو )
تست Yslow بر اساس پارامترهای مختلفی یک صفحه را ارزیابی می کند و به آن امتیاز می دهد . فاکتورهای مهم دربارگذاری صفحه ، کیفیت کد نویسی، محتوا و تنظیمات و امکانات سرور هستند. مجموعه این پارامترها می تواند سرعت Yslow را مشخص کرده و کیفیت سرعت سایت را ارزیابی کند.

فشرده سازی ( Gzip compression )
این امکان باید روی سروری که میزبانی سایت شما را برعهده دارد فعال باشد. فعال شدن این گزینه باعث فشرده سازی اطلاعات رد و بدل شده بین سرور و کاربر می شود و سرعت لود صفحه را افزایش می دهد این امکان یکی از عوامل تعیین کننده امتیاز Yslow سایت است.

Leverage Browser Caching
وجود این امکان در صفحات سایت باعث می شود که اگر یک کاربر یکبار به سایت شما مراجعه کرده باشد در نوبت های بعدی مراجعه ( مثلا روز بعد ) با سرعت بسیار بالاتری وب سایت شما را لود کند. این عامل روی سرعت بارگذاری صفحات تاثیر مهمی دارد.